Historia Klubu:

Wszystko zaczęło się latem 1994 roku na obozie szkoleniowym w Powidzu. Paweł Sowisło i Andrzej Biernacki rozważali możliwość założenia klubu nurkowego według nowej formuły szkoleniowej.
Po powrocie z obozu szkoleniowego rozpoczęto kompletowanie niezbędnego sprzętu i podjęto rozmowy z ludźmi gotowymi rozpocząć klubową przygodę od linii startu. Inicjatorem tych działań był Paweł Sowisło. Już 8 września 1994 roku

w poznańskiej siedzibie LOK-u przy ulicy Niezłomnych spotkało się 25 osób, które Paweł przekonał do swej idei. Było to

w zasadzie zebranie założycielskie, wtedy właśnie oficjalnie powstał Klub Płetwonurków LOK „Orka”. W samej nazwie klubu można by się dopatrywać korzeni... Orka to drapieżnik z rodziny delfinów, osiągający długość 6-12 metrów (...). „Orkę” – klub płetwonurków – powołali do życia ludzie, którzy pierwotnie działali w różnych poznańskich klubach nurkowych.
Inspiracją do powołania klubu nurkowego realizującego nowoczesny system szkolenia był niewątpliwie dynamiczny rozwój tego sportu w Europie i na świecie. Otwarcie granic kraju w następstwie transformacji ustrojowej dało nam, płetwonurkom, możliwość penetracji akwenów dotychczas niedostępnych. Dzisiaj, w czasach gdy płetwonurkowie polscy nurkują w wodach Egiptu częściej niż w polskich jeziorach, trudno zrozumieć, iż w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia klubowy wyjazd na nurkowanie do Jugosławii nazywany był „wyprawą”.

I był nią par excellance zarówno w sensie organizacyjnym, technicznym, jak

i sprzętowym. Nasz klub powstał właśnie

w czasach, w których nie trzeba już było organizować wypraw, a nurkowanie stawało się popularną formą rekreacji ruchowej nad wodą. Zawsze staraliśmy się, aby zarówno szkolenie, jak i nurkowanie turystyczne odbywało się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dobrej praktyki nurkowej. Sądzimy, iż nasz klub „Orka” dobrze zapisał się w pamięci osób, które swoją przygodę nurkową zaczynały na naszych kursach

i wyjazdach krajowych oraz zagranicznych.
Orka działa na rynku nurkowym nieprzerwanie od 23 lat, przeprowadziliśmy sporo ponad 1000 szkoleń, kadra szkoląca klubu to bardzo doświadczeni nurkowie, których kwalifikacje potwierdzają wysokie stopnie instruktorskie w wielu organizacjach, jak i lata spędzone pod wodą. 

2018 orka.poznan.pl